ŠESTA EPIZODA PODCASTA USUSRET BISKUPIJSKOM OBITELJSKOM DANU O PROŠIRENOJ OBITELJI I ULOZI DJEDOVA I BAKA

Ususret prvom obiteljskom danu Varaždinske biskupije, niz emisija Vjera i nada na teme koje se tiču bračnog i obiteljskog života, nastavljen je 6. epizodom u kojoj se razgovaralo o proširenoj obitelji - kako to može dobro funkcionirati?
Govorilo se o ulozi djedova i baka, osobito onih aktivno uključenih u odgoj djece te kako 3 generacije mogu dobro funkcionirati, pa i pod zajedničkim krovom? Odgovore na ta i brojna druga pitanja promišljale su gošće u emisiji: sa stručne strane prof. Andreja Brajša-Žganec, znanstvena savjetnica u trajnom izboru, zaposlena na Institutu društvenih znanosti „Ivo Pilar“ koja se bavi istraživanjima obiteljske dobrobiti, kvalitete života djece i dobrobiti mladih, profesorica je na Zagrebačkom i Katoličkom sveučilištu, majka je dvojice odraslih sinova.
Iz svog vlastitog iskustva života odgovore je ponudila gospođa Branka Čoh, umirovljena vjeroučiteljica, supruga, majka četvero djece i baka trinaestero unučadi.
Kako je rečeno u emisiji, suvremeno društvo u kojem živimo preferira da se mladi odvoje, da budu samostalni i to je u redu, ali istovremeno imamo krizu u društvu gdje oni imaju poteškoću u tome da se odvoje od svojih roditelja.
„Zdravo je da mlade obitelji budu same i odvojene, no ako su odnosi unutar tri generacije zdravi, zajednički život može biti dobar i kvalitetan“, poručila je prof. Brajša Žganec i dodala kako je preduvjet za zdrave odnose spremnost za rad na sebi, a za što nikad nije kasno - raditi na sebi moguće je i u pedesetim, i u šezdesetim i kasnijim godinama života.
O važnosti rada na sebi, posvjedočila je gospođa Čoh iz bolnog iskustva koje je proživjela ostavši bez majke kao malena djevojčica. Ovime je posvjedočila i kako proširena obitelj, konkretno njen ujak i njena baka, mogu odigrati itekako važnu ulogu u životu jednog djeteta. To iskustvo, ali i iscjeljenje rana koje se dogodilo u susretu sa živim Bogom, učinilo je da danas razumije svoju ulogu i supruge, i majke, i bake te unatoč ogromnoj ljubavi koju svaka majka ima za svoje dijete, jednako tako može poštivati granice i otpuštati odnosno ne vezivati djecu na sebe nego ih poštivati u njihovoj slobodi.
Trebaju li se bake i djedovi uključivati u odgoj svoje unučadi? U kojoj mjeri? S druge strane, trebaju li djedovi i bake unucima “sve dopuštati” i “razmaziti” ih čime možda i miniraju autoritet roditelja? Kako zapravo biti dobra baka i dobar djed? A što s odraslom djecom u odnosu na stare roditelje - koja je njihova zadaća, uloga, ali i odgovornost spram njih? Kako odrasla djeca mogu starost svojim roditeljima, pa i bakama i djedovima učiniti što boljom, kvalitetnijom i ljepšom? Doznajte u emisiji.
Ostale emisije o ciklusu obiteljskih tema možete pročitati i pogledati na dolje navedenim poveznicama:
1. PRIPRAVA ZA SAKRAMENT BRAKA
2. ODGOVORNO RODITELJSTVO
3. USKLAĐENOST OBITELJSKOG ŽIVOTA I KARIJERE
4. KOMUNIKACIJA U OBITELJI
5. OBITELJ PRED IZAZOVIMA DIGITALNOG SVIJETA