SEDMA EPIZODA PODCASTA USUSRET BISKUPIJSKOM OBITELJSKOM DANU: ŽUPA - MJESTO RASTA I PODRŠKE OBITELJSKIM ZAJEDNICAMA

Posljednja emisija Vjera i nada u ciklusu emisija s obiteljskim temama ususret Prvom obiteljskom danu Varaždinske biskupije u Ludbregu posvećena je župi - mjestu rasta i podrške obiteljskim zajednicama.
Gosti u emisiji bili su salezijanac don Pejo Orkić, župnik Župe Duha Svetoga na zagrebačkom Jarunu te Elizabeta i Ivan Uremović, supružnici i članovi obiteljske zajednice Župe Duha Svetoga također na Jarunu. Don Pejo je kao salezijanac bio u službi odgojitelja, potom u pastoralu kao župnik Župe Marije Pomoćnice u Zagrebu na Knežiji, a prije službe župnika na Jarunu šest godina bio je salezijanski provincijal. Supružnici Uremović u braku su 25 godina te su roditelji troje djece.
Don Pejo je u emisiji podijelio kako su ga župljani oblikovali kao župnika, a službu župnika doživaljava obogaćujuće i oplemenjujuće.
"Ima nešto u župnom pastoralu što druge službe nemaju, a to je kontakt sa stvarnošću, s realnošću. I zaista, moja prisutnost i moje djelovanje u župi Marije Pomoćnice na Knežiji i sad posljednje dvije godine na Jarunu, mislim da su mi pomogli biti više čovjek koji pokušava razumjeti drugog čovjeka i prihvatiti čovjeka sa svim njegovim bogatstvima, ali i sa svim poteškoćama koje ima u sebi... jest da sam salezijanac i da je naša karizma rad s djecom i mladima, ali kao župnik, osjećam potrebu biti župnik svim župljanima, od najmanjih do najstarijih članova župe” rekao je u emisiji don Pejo.
Obiteljska zajednica na Jarunu, kojoj je don Pejo aktualni duhovnik, postoji već trinaest godina i danas može biti ogledni primjer kako jedna takva zajednica može nastati, postojati i djelovati na župi. O njezinom nastanku u emisiji je govorio Uremović te pritom istaknuo važnost duhovnika zajednice. Uostalom, zajednica je i nastala na poticaj svećenika salezijanca, tadašnjeg župnika na Jarunu don Ante Vasilja.
“A ključ nastanka zajednice bilo je međusobno upoznavanje cijelih obitelji do čega je došlo zajedničkim izletima, hodočašćima, zajedničkim rastom u vjeri”, rekao je Uremović. Dodao je kako su s vremenom i pojedinim projektima počeli shvaćati da imaju razne aspekte na kojima mogu djelovati unutar župe te je kroz godine cijela ta obiteljska zajednica rasla.
Bilo je i trenutaka krize, dvojili su trebaju li se kao zajednica otvarati i drugim obiteljima budući da se njih dvadesetak obitelji povezalo, nastala su i kumstva, prijateljstva, nije to bilo samo druženje nekoliko puta u mjesecu. No, dolazio je poticaj da se otvore te, kako svjedoči Uremović, “ovu ljepotu pružimo i drugim obiteljima jer i one trebaju ovo”.
S godinama su stasali te danas došli do zajednice koja dobro funkcionira te aktivno okuplja 30 obitelji.
Koliko je dobro imati obiteljsku zajednicu na jednoj župi svjedoči don Pejo koji naglašava da bez jednog takvog oslonca kakav je obiteljska zajednica, osobito ako je župa aktivna, ona ne bi mogla funkcionirati.
“To je stvarno temelj, usuđujem se tako reći, u jednoj župnoj zajednici imati ekipu obitelji koja će te podržavati u svemu. Normalno je da sam i ja osjećao potrebu da onda i ja budem podrška njima. Razumijem da to od mene iziskuje vrijeme, ja za to moram naći vrijeme, ali za mene je to i bogatstvo. Ja se stvarno kroz njih obogaćujem, oplemenjujem, usuđujem se reći, čak i produhovljujem, jer kroz njih i njihovo iskustvo života i vjere, ja postajem čvršći kao vjernik. Jer ja isto trebam hranu. Nju, istina, nalazim u Božjoj riječi, u sakramentalnom životu, osobnoj molitvi, ali pronalazim je i u zajedništvu te mi u tome obiteljska zajednica zaista puno pomaže da budem pastir. Ja njih ne "iskorištavam", nego zajedno doprinosimo životu župne zajednice, ali i društvu u kojem živimo.”
A koliko je dobro za same župljane da imaju obiteljske zajednice - što im ona donosi, koji su plodovi? Je li salezijanska župa u Zagrebu izuzetak ili je moguće ovakvih dobrih primjera obiteljskih zajednica imati pa i na svakoj župi? Koji su preduvjeti za to? Što je važno u župi imati, s čim raspolagati, s kim surađivati? Doznajte u emisiji.
1. PRIPRAVA ZA SAKRAMENT BRAKA
2. ODGOVORNO RODITELJSTVO
3. USKLAĐENOST OBITELJSKOG ŽIVOTA I KARIJERE
4. KOMUNIKACIJA U OBITELJI
5. OBITELJ PRED IZAZOVIMA DIGITALNOG SVIJETA
6. PROŠIRENA OBITELJI I ULOGA DJEDOVA I BAKA